Žárové zinkování velmi dobře chrání konstrukci před korozí. U skleníků z válcovaného železa ale není nutností.

V současné době jsou už k dispozici i kvalitní antikorozní barvy, kterými lze zinkování u skleníků z válcovaného železa nahradit. Životnost nátěrů je mnoho let, a ani po čase není nutné přetírat celý skleník (barvou se ošetří jen porušená místa).
Pokud se rozhodnete ušetřit na zinkování, dodáme vám skleník bez povrchové úpravy. Konstrukci tak bude nutné přetřít před zasklením vrchní krycí barvou dle vašeho výběru (nejlépe dva nátěry).

Žárově zinkovaná konstrukce se samozřejmě natírat nemusí (kromě případů, kdy chceme změnit barvu skleníku). Je ale třeba počítat s tím, že časem konstrukce zmapovatí a ztratí svoji počáteční barvu (tento proces se nazývá oxidace zinku).
To ale vůbec nic neubírá na schopnosti zinkové vrstvy chránit dokonale po mnoho desítek let ocelovou konstrukci před korozí.
Obecně se udává životnost zinkové vrstvy 20-30 let.
(Ani po této době ale nemusíte mít obavy, že by vám skleník spadl. Konstrukce z válcovaného železa má i bez zinkování mnohem delší životnost).

Při žárovém zinkování se jednotlivé díly skleníku máčí v roztaveném zinku. Protože se tak děje až po vyrobení dílů, je vrstva zinku na konstrukci souvislá (což je nesporná výhoda oproti plechovým skleníkům, kde je plech zinkován před výrobou).

Naše doporučení? Žárově zinkovaná konstrukce by u vašeho skleníku měla být samozřejmostí – nemusí se vůbec natírat.
A kvalitní barvy přece taky něco stojí…